Přeskočit na obsah

O mně

ENHANCE_NONE

Kdo jsem

Jsem žena, jsem dcera, jsem manželka a maminka čtyř úžasných dětí. Jsem certifikovaná poporodní dula České asociace dul, certifikovaná laktační poradkyně sdružení MAMILA, o.z., lektorka nošení, masérka, poskytovatelka Pravky.

Bydlím se svým manželem a čtyřmi syny na Praze 8 v Bohnicích. Naši početnou rodinu doplňuje ztřeštěná a oddaná fenka německého boxera.

Moje cesta

Vystudovala jsem Vysokou školu ekonomickou a nějaký čas pracovala ve svém oboru. Když jsem poprvé otěhotněla, moje příprava na mateřství spočívala v pořizování oblečení pro miminko, postýlky, hraček atd. Také jsem přečetla spoustu knížek. Tady jsem znejistěla, jelikož velké množství informací si vyloženě protiřečily, a zároveň většina autorů tvrdila, že jejich doporučení je jediné správné.

Po mém prvním porodu se do toho zapojily dobře míněné, avšak nevyžádané rady okolí. Toho, co bych však v té době ocenila nejvíce, se mi nedostalo. Důvody byly různé. Možná, že jsem si sama nedovolila připustit, že bych to chtěla jinak. Nebo jsem si nedokázala říct o pomoc. Anebo jsem pomoc nehledala na správných místech.

Nicméně zpětně mohu říci, že by mi stačilo vcelku málo, aby můj přerod v matku proběhl sebevědomě, v pohodě a bezbolestně. Stačila by mi vlídná péče, vyslechnutí bez předsudků, podpora mých mateřských kompetencí a několik důležitých a pravdivých rad v oblasti kojení.

A tak s každým svým dalším těhotenstvím, porodem a šestinedělím jsem se dostávala přirozeně a pomalu ke své ženské a mateřské síle. Začala jsem svoji mateřskou intuici konečně poslouchat a přestala zkoušet vše, co jsem si přečetla. Každé šestinedělí bylo jiné, každé mi přineslo něco jedinečného.

Během svého čtvrtého mateřství jsem si jasně uvědomila, že toužím poskytnout oporu ženám, které ji budou potřebovat. A také poskytnout péči, kterou si na samém počátku mateřství zaslouží, a těžko se bez ní obejdou. Protože toto období je krásné, křehké, krátké, plné emocí a odehrává se v něm toho tolik, že je škoda ho promarnit něčím jiným než vědomou péči o sebe a děťátko, a budováním pouta mezi matkou a dítětem.

Jsem

vlídná a pečující

empatická a citlivá

spolehlivá a zodpovědná

Darja Balatková

Poporodní dula a laktační poradkyně